< Tagasi

Hambaimplantaatidest

Miks tuleb puuduv hammas asendada võimalikult kiiresti?

Ühe või mitme hamba puudumisel tuleb need asendada võimalikult kiiresti. Raviga viivitamise korral algavad organismis paratamatult soovimatud protsessid.

 • Naaberhambad hakkavad nihkuma tekkinud hambatühimiku suunas.Halvenenud hambumus raskendab mälumist ja hammaste puhastamist. Samuti võivad alata peavalud. Tekkinud tühimik ja hammaste nihkumine mõjutavad kahtlemata ka naeratuse ilu.
 • Tavapärast koormust saamata hakkab lõualuu pärast hammaste eemaldamist aegapidi kahanema. Seetõttu muutub ajapikku näo kuju ja inimene näeb vanem välja.

Leia Kliinik


Mis on hambaimplantaat?

Hambaimplantaat on hambajuure asendaja. See valmistatakse eriti tugevatest, kergetest ja bioloogiliselt luuga sobivatest materjalidest (titaanist, tsirkooniumist või sulamitest) ja sarnaneb väikese kruviga. Kaotatud hammast uuesti üles ehitades kruvitakse implantaat kirurgiliselt lõualuusse ning selle külge kinnitatakse hambakroon.

Esimene hambaimplantaat paigaldati inimesele 1967. aastal. Sellest ajast on implantoloogia arenenud sedavõrd, et tänapäeval paigaldatakse maailmas üle 25 miljoni implantaadi aastas enam kui 10 miljonile inimesele. Kaasaegne implantoloogia on Eestis eksisteerinud ligi 20 aastat. Aastas paigaldatakse umbes 15 000 hambaimplantaati.


Kiire, valutu ja kauakestev lahendus

Implantantatsioon – tänapäeva kõige arenenum meetod ühe, mitme või isegi kõikide puuduvate hammaste asendamiseks. Sellist ravi soovitavad hambaarstid kogu maailma mitmetel põhjusel.

 • Usaldusväärne protseduur. Tänapäeval paigaldatavad implantaadid ühilduvad koguni 96-100% juhtudel ja peavad laitmatult vastu kogu elu.
 • Valutu, lihtne ja kiire protseduur. Hamba implanteerimise protseduuriks piisab kohalikust tuimestusest. Operatsioon kestab vaid 20-30 minutit.
 • Maksimaalne esteetiline tulemus. Tänapäevaselt implanteeritud hammast suudab pärishammastest eristada üksnes oma patsiendi naeratust hoolikalt uuriv arst.

Leia Kliinik


Parem kui "sild"

Hammaste sildprotees ehk „sild” on kunstlike hambakroonide ühendus, mis kinnitatakse naaberhammastele. Kuigi selline kaotatud hammaste ravimise meetod on juba mitu kümnendit olnud kõige populaarsem, on sel alati olnud olulised puudused.

 • Suurem hambahaiguste tekkimise tõenäosus.„Sillaga“ ravimine suurendab alati hambahaigustesse haigestumise riski, sest:
  • “Silla” kinnitamiseks tuleb terveid kõrvalolevaid hambaid lihvida, mis paratamatult vähendab nende vastupidavust;
  • “Silla” alla kogunevad alati toidujäägid, mida on raske puhastada ja mis on ideaalne keskkond kaariesele.
 • Ajutine lahendus.Kuna “sild” on üsna primitiivne ravimeetod, vajab see varem või hiljem väljavahetamist. Endised tugihambad selleks “tööks” enam ei sobi ja tõenaoliselt tuleb need eemaldada, järgmised tugihambad lihvida ja muidugi kõige eest uuesti maksta.
 • Tehniliselt keerukas ravimeetod.Eriti keeruline on “silla” abil saavutada kvaliteetset tulemust, kui kaotatud on enam kui üks hammas.

Kõiki neid puudusi on võimalik kergesti vältida valides eemaldatud hammaste asendamise hambaimplantaatidega, mis on sildproteesidega võrreldes tunduvalt kaasaegsem ja turvalisem meetod.


Luu kasvatamine (augmentatsioon)

Hambaimplantaadi planeerimisel hinnatakse kõigepealt lõualuu luu kogust ja kvaliteeti. Luu kasvatamise protseduur (augmentatsioon) on vajalik siis, kui hambaimplantaadi implanteerimiseks pole piisavalt luud.

Kui hammas eemaldatakse ja kaob tavapärane koormus (hambajuure tugi), siis lõualuu hakkab aegamisi “sulama”. Hakkab toimuma järk-järguline luu taandumine, mille tulemuseks on lõualuu kõrguse ja laiuse vähenemine.

Luu kasvatamise protseduuriga lisatakse luud või kunstluud, kui patsiendil ei ole seda piisavalt. Protseduuri ajal rakendatakse kohalikku tuimestust. Patsiendi soovil võib operatsiooni läbi viia sügava sedatsiooniga.

Leia Kliinik


Parem kui plaatproteesid

Eemaldatav proteesplaat on klassikaline lahendus neile, kes on kaotanud enamiku oma hammastest. Kahjuks on klassikaks muutunud ka plaatproteesidega soetud ebamugavused.

 • Pidev valu. Need, kes valivad puuduvate hammaste asendamiseks plaatproteesi, tuleb leppida sellega, et proteesid hõõruvad ja pigistavad. Seda seetõttu, et inimorganism muutub pidevalt ning ei ole võimalik valmistada plaatproteesi, mis sobiks ideaalselt pika aja vältel.
 • Piiratud mälumisvõime. Plaatproteesidega on eriti raske mäluda kõvemat toitu.
 • Psühholoogiline ebamugavustunne. Enamik plaatproteeside kandjaid häbenevad neid suust eemaldada. Eriti ebamugav olukord võib tekkida siis, kui plaatprotees kukub ootamatult välja näiteks söömise ajal või muul ebasobival hetkel.

Kõiki neid ebamugavusi on tänapäeval võimalik kergesti vältida, valides eemadatud hammaste asendamiseks ravi hambaimplantaatidega.