Jah, hoolikas ja põhjalik suuõõne hügieen aitab tõepoolest kaasa hammaste säilitamisele, kuid mõnikord sellest ei piisa. Kahjuks ei sõltu hammaste kaotus alati meist endast. Mõnikord põhjustavad hambakaotuse pealtnäha süütud igapäevased harjumused, ootamatud olukorrad ja paljud teised tegurid, millega me ei ole arvestanud:
Õnnetuste eest ei ole keegi kaitstud. Mõnikord lõpevad traumad verevalumi või kriimustusega, kuid tagajärjed võivad olla ka palju tõsisemad nagu näiteks luumurrud või hambatraumad. Sageli juhtub nii aktiivset elustiili harrastava inimesega – võite kaotada ühe või mitu hammast.
Värskendav jook restoranis või igal hommikul tass kohvi võib tunduda täiesti normaalne ja kahjutu, kuid mõnede jookide kuritarvitamine võib põhjustada hambakudede kahjustumist, mida tuntakse ka erosiooni nime all. Suurimat ohtu hambaemailile kujutab endast liigne kohvi, tee, dieetjookide, alkoholi või ohtra suhkruga jookide tarbimine. Mõõdutunne on oluline, sest erosioon võib saada hammastega hüvastijätu põhjuseks.
Suurim oht hammastele on periodontiit. See äge põletik võib pöördumatult kahjustada nii hambaid kui ka ümbritsevaid kudesid ja haiguse raske vormi korral on võimalik ka kõige kohutavam tagajärg – hammaste kaotus. Periodontiit ohustab kõige rohkem suitsetajaid, suhkruhaigeid või isikuid geneetilise eelsoodumusega selle haiguse suhtes.
Pole uudis, et suitsetamine on äärmiselt kahjulik harjumus. Me kõik oleme kuulnud, et suitsetamine põhjustab kopsu- ja südame-veresoonkonna süsteemi haigusi ning suurendab kopsuvähi riski. Mitte vähem kahjulik on see ka hammastele. Hamba- ja igemehaigusi tekitav katt tekib suitsetajatel kiiremini ja lõpuks võivad hambad muutuda nõrgaks ja välja langeda.
On keeruline mõista, et aja puudus võib olla hammaste väljalangemise põhjus. Võib märgata, et tänapäeva inimesed on sageli liiga hõivatud, et leida aega hoolitsemiseks oma tervise eest ja nii on ka hammastega. Hambaarsti visiidi edasilükkamine hõivatuse ettekäändel võib põhjustada valusaid tagajärgi – ravimata hammaste kaaries võib kahjustada sügavamaid kudesid suuõõnes ja põhjustada tüsistusi, mis viivad hammaste kaotuseni. Kiire eluga kaasneb sageli kiirtoit. Suures hulgas töödeldud toit ja lisatud suhkur põhjustavad tõsist ohtu hammastele. Hambapinnale kogunevad pidevalt toidujäägid ja seal paljunevad ohtlikud bakterid, mis põhjustavad suuõõne haigusi.
On ilmselgelt vale uskuda, et hambaid kaotatakse alles kõrges eas. Ühest, mõnest või isegi kõigist hammastest ilma jäämine võib juhtuda igal ajal ja erinevatel põhjustel. Selle probleemiga silmitsi seistes on asjakohane külastada hambaarsti ja uurida hammaste taastamise võimalusi, sest selle edasilükkamine on oht mitte ainult elukvaliteedile, vaid ka tervisele.