Isegi mõned väikesed vead hammaste harjamisel või igapäevane maiustamine võivad tekitada sageli kaariest. See, et esimesed hambaplommid tulevad juba lapsepõlves, ei üllata kedagi, kuid see tõsiasi peaks tegema väga murelikuks.
Kaebused hambaravi kõrgete hindade üle on tavaline ja levinud nähtus. Kuid paljud kaebajad ei mõtle, et keerulist ja kulukat ravi ei oleks vaja, kui nende hambad oleksid korralikult hoolitsetud. Kas teadsite, et haiguste profülaktika on peaaegu 50 korda odavam kui haiguste ravi? Kui peate seda meeles, on teil palju lihtsam järgida järgmisi igapäevaseid reegleid, mis aitavad hoida hambaid tervetena ja tugevatena nii kaua kui võimalik:
Nagu iga organ teie kehas, peavad ka hambad töötama, et jääda tugevaks ja elujõuliseks. Kuigi hambad täidavad ka rohkem funktsioone, siis peamine nendest on mälumine. Tervete hammastega mälumise ajal toimuvad mikroliigutused, mille ajal töötab lõualuu, igemetes ja lõualuus stimuleeritakse vereringe. See stimulatsioon võimaldab säilitada igemed ja teiste hammaste ümbritsevad koed terved. Hambad on meie ainus vahend toidu mehaaniliseks töötlemiseks. Oluline on mäluda igat osa toidust aeglaselt ja põhjalikult. Andke oma hammastele tööd ja sööge tihti värskeid juurvilju ja teraviljatooteid. Lisaks töötavad kõvad ja kiudaineterikkad toidud nagu hambahari. Neile on omane looduslik võime puhastada hambaemaili.
Vesi sisaldub kõigis keha rakkudes, seega ka meie hammastes. Mõned liitrid vett päevas on suurepärane harjumus, mis võimaldab säilitada tervist ja aidata oma organismi. Vesi on abiks mitte ainult seedesüsteemile, nahale või aju aktiivsusele, vaid ka suuõõnele. Vee joomine on looduslik viis puhastada kogunenud kattu. Veejoomise harjumus võib aidata ennetada hambaplekke ja hambaemaili erosiooni. Seega pärast kohvi, gaseeritud joogi või punase veini nautimist jooge klaas vett.
Erinevad vitamiinid ja mineraalid on olulised kogu meie organismile, samuti meie igemetele ja hammastele. Piimatoodetes sisalduv kaltsium on peamine hammaste ehitusmaterjal ja igaüks teab, et lapsed peavad sööma piimatooteid nii palju kui võimalik. Kuid juust, jogurt, keefir, kodujuust ja muud piimatooted on väga kasulikud ka täiskasvanute hammastele. Piimatoodete regulaarne tarbimine mõjutab positiivselt hammaste seisundit. Sellises toidus sisalduv hüdroksüapatiit ja kaseiin kaitsevad hambaemaili kahjustuste eest ja takistavad igemehaiguste arengut.
Ilus naeratus algab suuõõne õigest hooldusest. Juba lapsepõlvest teame, et on vaja pesta hambaid kaks korda päevas mõne minuti jooksul. Kui me tahame pikki aastaid nautida värsket hingeõhku ja terveid hambaid ning igemeid, siis nendest teadmistest kindlasti ei piisa. Esiteks, on vaja teada, kuidas valida suuõõne hooldusvahendeid. Arstid soovitavad hambaharja osta pehmete või keskmise kõvadusega harjastega, sest liiga kõvad harjased võivad traumeerida igemeid ja põhjustada hambaemaili defekte hambakaela juures. Ärge unustage, et iga 3 kuu tagant on vaja hambahari väljavahetada uue vastu! Pesta on vaja mitte ainult hambaemaili, vaid ka hambavahed. Selleks peaks igapäevases suuhoolduvahendite hulgas olema nii hambaniit kui ka hambavaheharjakesed. Ärge unustage ka suuloputusvedelikku. Oleks kõige parem, kui suuhooldusvahendite valiku osas saate konsulteerida oma hambaarstiga. Järgmine samm on õige hammaste harjamine. Hammaste harjamine on levinuim viis hammaste katust puhastamiseks. Hammaste harjamise tehnikaid on palju, kuid kõige tõhusamalt puhastab hamba pinnale tekkinud kattu pöörlevad ja lühikesed vibreerivad liigutused 2-3 hambal korraga. Harjased on suunatud 45-kraadise nurga all poolviltu igemeääre ja hambakrooni vastu. Puhastage hoolikalt kõik hammaste pinnad. Piisavalt tähelepanu osutage ka hambavahede puhastamiseks.
Muidugi tuleb oma hammaste eest hoolitseda ise, kuid te ei saa ka ilma arsti abita. Kui teil on hambaimplantaadid, endodontiliselt ravitud hambaid või taastamisi, tuleb kindlasti regulaarselt külastada hambaarsti hammaste kontrollimiseks. Spetsialist teeb seda, mida te ise teha ei saa ja ta hindab ära, kas eelnev ravi ei mõjuta teisi organismi süsteeme ja kas ei esine tüsistuste ohtu. Teine oluline asi – ei tohi ignoreerida muutusi suuõõnes. Kui teil tekib vähimgi valu, märkate igemete turset või verejooksu, tuleb kindlasti külastada arsti. Ärge viivitage ja ärge oodake, kuni see möödub, sest väikesed probleemid võivad muutuda keerulist ja kulukat ravi nõudvateks haigusteks.
Ainult veidi kannatlikkust ja need reeglid muutuvad teie igapäevaseks ja isegi meeldivaks harjumuseks. Hoidke oma hambaid ja soov naeratada jääb paljudeks aastateks!