Et hamba implanteerimine kõlab paljudele nagu tõeliselt hirmutav protseduur. Kuskohast on see hirm pärit?
Hammaste kaotus mõjutab tugevalt inimelu kvaliteeti, enesekindlust ning hamba implanteerimine on väga oluline samm. Seega on loomulik, et enne seda protseduuri võib tekkida ärevus, kuid hirmul ei ole kindlasti põhjust. Tavaliselt kardavad inimesed lihtsalt seda, mis on uus ja tundmatu. Seetõttu küsige enne hamba implanteerimist kindlasti oma arstilt kõige asjakohase kohta, et teada täpselt, milline on protseduuri kulg ja tervenemisprotsess. On eriti positiivne, et tänapäeval kardavad inimesed aina vähem, et implantaadid ei luustu. Paljud teavad šveitsi implantaatide luustumise statistikat (~ 98%) ja märkavad enda ümber edu juhtumeid, mis võimaldavad usaldada hamba implanteerimist üha rohkem. Aga on olemas veel üks hirm, millest on üsna raske vabaneda – see on hirm valu ees. Sedatsioon võib aidata sellest üle saada.
Sedatsioon on teadvuse allasurumine ravimitega andes sellega patsiendile mugavuse ja rahu. Seda protseduuri viib läbi erialaarst, kes jälgib sedatsiooni ajal patsiendi seisundit ja südame tööd. Patsient tavaliselt ei maga, kuid on uimane, ei tunne hirmu ja protseduuri peaaegu ei mäleta. Sedatsioon võib olla kerge või sügav – tase valitakse patsiendi enesetunde ning tulevase protseduuri keerukuse või kestuse järgi.
Kõige sagedamini kasutatakse suukaudset või intravenoosset sedatsiooni. Mille poolest need erinevad? Suukaudse sedatsiooni korral manustatakse määratud ravimid pool tundi enne protseduuri. Intravenoosse sedatsiooni ajal manustatakse ravimpreparaate intravenoosselt. See viis tagab suuremat mõju.
6 tundi enne sedatsiooni ei tohi süüa ja 2 tundi enne ei tohi juua. Sedatsiooni mõju on tunda ka pärast protseduuri. Veenduge, et keegi omastest tuleks teile järele.
Kui hirm segab teid teel unistuste naeratuse juurde, rääkige sedatsiooni või anesteesia võimalusest oma arstiga!