Hambaimplantaadid, mida peetakse oluliseks läbimurdeks hambaravis, ei ole tänapäeval enam uudiseks. Kuigi põhjalikud uuringud kinnitavad, et naeratuse taastamine implantaatide abil on usaldusväärne ja ohutu, on endiselt palju inimesi skeptilised selle ravimeetodi suhtes. Protseduurist keeldumist mõjutab mitte ainult hind, vaid ka hirm valu, mitteparanemise ja tüsistuste ees. Mõned patsiendid, kes on kaotanud enamuse või kõik oma hambad väidavad, et hambaproteesid on neile täielikult piisavad. Kuid kas on õige loobuda võimalusest omada hambaid, mis on taastatud implantaatide abil?
Hammaste kaotust tuleks pidada mitte ainult esteetiliseks puuduseks, vaid kogu meie ühiskonna suutervise probleemiks. Uuringutele tuginedes ja arvestades hambutute elanike arvu on meie riigi elanikkonna hammaste staatus üks kõige hullem kogu Euroopas. Eesti ühiskond vananeb, seega kasvab proportsionaalselt ka hambutute arv. Iga suukirurgi jaoks on peaaegu igapäevane asi tegeleda patsientidega, kes on kaotanud enamiku hammastest või isegi kõik hambad.
Hambaarstid kuulevad sageli hambutute patsientide kaebusi ja põhjendusi, et kogu nende suguvõsa hambad on nõrgad. Kuid suurim probleem ei ole siiski geneetika, vaid pigem hoolimatu suhtumine oma suuõõne hügieeni. Eesti on nõukogudejärgne riik ning siin on veel tunda nõukogude hambaravi jälgi: visiit hambaravi kabinetti seostub eakamatel inimestel ebamugavustundega plastsildade, valusate protseduuride ning muude ebameeldivate kogemustega. Sel põhjusel ei külastata hambaarsti aastaid. Kahjuks see ongi kõige tavalisem suuõõne haiguste tüsistuste ja hammaste kaotuse põhjus.
Me vajame hambaid mitte ainult selleks, et olla võimeline närima toitu, vaid ka suuta rääkida, naeratada ja usaldada iseennast. Lihtsamalt öeldes, hambad võimaldavad meil elada täisväärtuslikku elu. Suu on seedetrakti algus, seetõttu puudutavad esimesed negatiivsed muutused seedetrakti: võivad välja areneda maohaavandid, refluks, kaksteistsõrmiksoole haavandid. Need on suus halvasti töödeldud toidu peamised tagajärjed.
Arst mainib mitte ainult tervisliku seisundi, vaid ka välimuse muutusi: „Kõik hambutud patsiendid näevad alati vanemad välja. Hammaste kaotuse korral ei jää vajalikku toetust huultele ja need muutuvad lõdvalt rippuvaks, madalama hambumuse tõttu tekib näo proportsioonide asümmeetria ja aja jooksul näole tekivad kortsud, põsed langevad sisse“.
Tänasel päeval on enamus hamba kaotanud inimestest silmitsi dilemmaga: valida suust eemaldatavad proteesid või fikseerida hambad implantaatidel? Paljud kipuvad ikka veel eelistama esimest varianti, sest see on palju odavam. Siiski tuleb meeles pidada, et hambaimplantaadid võivad teenida teid kogu elu. Eemaldatavad hambaplaadid ja sildproteesid ei ole pikaajalised lahendused ja iga 5-10 aasta tagant on neid vaja uuendada ning seega tekivad ka lisakulutused.
Patsiente, kes kannavad eemaldatavaid proteese, võivad puudutada muutused, mille peale nad ise esialgu ei mõtle: „Aastate jooksul lõualuu kude aeglaselt kaob ja õheneb. Mõne aasta pärast ei saa patsiendid enam mugavalt süüa ja kannatavad püsivaid ebamugavusi, sest protees ei püsi kindlalt suuõõnes kinni“.
- Odontoloog rõhutab, et kui patsient soovib, võib ka suust eemaldatavad proteesid kinnitada implantaatidele. See on palju usaldusväärsem valik, mis tagab stabiilsuse ja takistab lõualuu taandumist. Selle ravimeetodi eelistest teadasaamise järel, valib üks kolmest patsientidest nimelt implantaatidele fikseeritava proteesi, isegi kui selle maksumus erineb kordades, võrreldes traditsioonilise proteesiga.
Hammaste taastamine implantaatide abil võimaldab vältida ebamugavusi, mis on seotud suust eemaldatavate proteeside kasutamisega: protees püsib suuõõnes, takistatakse lõualuu taandumist, taastatakse mälumisfunktsioon ja võimalus tunda end taas samamoodi nagu pärishammastega.
See kaasaegne ravi koosneb kahest põhietapist: implantaatide paigaldamine lõualuusse ja implantaatide proteesimine eemaldatava või fikseeritud proteesiga. Šveitsi implantaatide abil, mis on ühed usaldusväärseimad maailmas, nõuab ühe lõualuu taastamine kõigest 4 implantaati. Vastates küsimustele Šveitsi implantaatide eeliste kohta vastab tuntud suukirurg, kes on töötanud nendega palju aastaid, kolme sõnaga: tugevus, kiirus ja vastupidavus. Šveitsi implantaatide unikaalsuseks on äärmiselt tugev uue põlvkonna sulam, mis võimaldab implantaadid valmistada harilikest väiksemaks ja tagab, et implantaadid luustuvad ja teenivad kümneid aastaid.
Kuigi Šveitsi implantaatide tootjad pakuvad eluaegset garantiid selleks, et implantaadid teeniksid kogu elu ei tohi unustada nõuetekohast hambahooldust. Patsiendid, kelle hambad on taastatud implantaatide abil peaksid teadma, et hambaharjast ja -pastast enam ei piisa. Uusi hambaid tuleb pesta väga hoolikalt vastavalt kõigile arsti soovitustele ja mitte unustada regulaarselt külastada suuhügienisti.